HISTORIE SBORU

1861 - 1914

V polovině minulého století začalo v Čechách znovu ožívat národní uvědomění, po Bílé Hoře germanizací krutě potlačované. K jeho rozkvětu však bylo třeba podchycovat a soustřeďovat občanstvo. Vyvstala potřeba ustavení takového střediska, které by svým zaměřením povzbuzovalo a šířilo národní uvědomění. A tímto střediskem se v Klatovech stal v roce 1861 zpěvácký spolek Šumavan.

Vznikl z podnětu již dříve existujícího pěveckého kvarteta učitele Karla Stulíka, ředitele kůru Mansveta Kličky (později vystřídaný ing. Petrem Jirgesem), kapelníka husarské hudby Františka Klímy a učitele Antonína Fafla. Stanovy nového spolku schválilo místodržitelsví definitivně 1. října 1861.

Největší zásluhy o rychlý vzestup sboru měl jeho první sbormistr ing. Petr Jirges a neúnavný jednatel Alois Vojtěch Šmilovský. Už za čtyři měsíce od založení vystoupil Šumavan na veřejnosti koncertem 25. ledna 1862. Cílevědomá činnost výboru spolku podněcovala členstvo k stále dokonalejším výkonům. Šumavan pořádal nejen každoroční samostatné koncerty, ale také akademie, které byly svým programem přístupné širokým vrstvám.

Šumavan vznikl jako mužský sbor a až v roce 1871 byly přepracovány stanovy, aby mohly být do sboru přijímány i ženy. Spolek byl v nejlepším rozkvětu a "věno" vložené ženami jej vyzvedlo ještě výš. Sbor řídil v tomto období Mansvet Klička.

Od roku 1876 činnost spolku klesá. Hlavní příčinou byly špatné hospodářské poměry a politické sváry, jejichž vinou se společnost začala tříštit. Rozkol prohloubily boje o klatovskou radnici. Tím vším pochopitelně trpěl také Šumavan. Jen v roce 1889 se probudil z dřímoty a po jediném koncertu opět upadl v letargii. Teprve v roce 1896 spolek znovu ožívá a obnovuje všechny druhy zábav dříve pořádaných.

1914 - 1945

Osudné výstřely Sarajevu byly signálem k rozpoutání první světové války a ve válce "múzy mlčí". Naplno obnovil sbor činnost ihned po válce, první samostatný koncert uspořádal 6. června 1919.

Konec války dává oprávněné naděje na budoucí léta plodné tvůrčí činnosti. Hned v počátku je však ochlazuje odchod mužské části Šumavanu do nově vytvořeného sboru Sokola. Díky vynikajícím sbormistrům, zejména Janu Janákovi, se však daří všechna úskalí překonávat a oba sbory se často setkávají při vystoupeních.

Po dvaceti letech mírového života přichází nová válka s krutostí nacistického režimu. Bylo nutné za všech okolností udržet si vědomí příslušnosti k národu. Šumavan v této době svým zpěvem vléval naději a sílu k vytrvání. Po celou dobu od března 1939 do května 1945 opět spojený smíšený sbor pravidelně zkoušel a vystupoval.

1945 - 1977

V nově nabyté svobodě se od Šumavanu opět osvobodila i mužská část a přešla do Sokola. Přesto sbor rozvinul pod vedením nového sbormistra Jiřího Bílka naplno koncertní činnost. V roce 1949 se oba sbory opět spojily a Šumavan od té doby trvale funguje jako smíšený sbor.

Únor 1948 významně zasáhl do celkového života společnosti a ovlivnil zásadně i spolkovou činnost. Společenské poměry v rozvíjející se socialistické společnosti donutily Šumavan r. 1951 k vlastnímu rozpuštění a přechodu pod ZK ROH Šumavanu Klatovy, od r.1953 pod ZK ROH Kozak Klatovy, později Osvětovou besedu, aby v r. 1971 nakonec na dlouhá léta zakotvil při Stálé divadelní scéně Klatovy

1978 - 1999

V r. 1978 přebírá sbormistrovskou taktovku Drahomíra Hostýnková. Sborová činnost jí byla důvěrně známá, protože v Šumavanu působila jako členka i solistka již od r. 1946. Sbor pod jejím vedením výrazně omladil a bohatě rozvinul koncertní činnost. Vrcholem jeho činnosti a uznání kvalit sboru bylo postoupení na prestižní celostátní festival sborového umění v Jihlavě v r. 1990, kde v tvrdé konkurenci nejlepších českých sborů obdržel cenu za interpretaci písně Veselá kopa od Z. Lukáše. Uvolnění společenských poměrů po r. 1989 znamenalo i možnost zahraničních zájezdů Šumavanu do Rakouska, Itálie, Francie, Holandska Německa.

1999 - 2018

Ve druhé polovině r.1999 vedení Šumavanu převzala Drahomíra Lhotská a od počátku roku 2001 pak dlouholetý člen sboru Pavel Hřebec. Pod jeho vedením se zúčastnil Šumavan setkání západočeských sborů v Domažlicích a oslavil koncertem 140. výročí svého založení, na kterém provedl Mši D dur A. Dvořáka.

V r. 2002 se ujala sbormistrovské funkce Milada Bláhová, která měla bohaté zkušenosti s vedením pěveckých sborů ze svého předchozího působení v Praze. S jejím příchodem se řady Šumavanu opět rozrostly a výrazně omladily. M.Bláhová od počátku nasadila intenzivní tempo nácviku nových sborů, výrazně změnila výběr repertoáru a naučila Šumavan vnímat krásu sborové tvorby současných autorů. V r. 2006 se uskutečnilo dávné přání Šumavanu natočit své profilové CD.

A snad právě intenzivní nasazení sboru a následná únava a vyčerpanost způsobila to, že v čele sboru stanul na počátku r. 2009 nový sbormistr Jaroslav Pleticha. Navázal na práci předchozí sbormistryně, do sboru přivedl mnoho nových mladých tváří a zároveň se s drzostí svého mládí odvážil i nových pěveckých experimentů. Po 10 letech se však rozhodl věnovat se nadále pouze dětským sborům, které založil při ZUŠ Klatovy, kde se stal ředitelem.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky